Jak wybrać idealną parkę męską?

Kurtka zimowa powinna być ciepła, wygodna i odporna na deszcz i śnieg. Dla pełnej satysfakcji ważne są również kwestie wizualne i wszechstronność wybranego modelu. Czym charakteryzuje się parka i jakie ma zalety? Co warto wiedzieć przed zakupem? 

Parka, czyli co? 

Parka to bardzo popularny fason kurtki, wyposażony w kaptur. Przeważnie sięga do bioder lub do połowy uda. Parki znajdują zastosowanie nie tylko zimą, ale również jesienią czy wiosną, jeśli są wykonane z lekkich, głównie odpornych na wiatr materiałów. 

Za twórców tego rodzaju kurtek uważa się Inuitów, zamieszkujących północne rejony globu. Pływając kajakami i polując w mroźnym klimacie Arktyki, opracowali fason, który skutecznie chroni przed zimnem. Oryginalne parki Inuitów wykonywane były ze skóry, najczęściej z podobnych do reniferów caribou lub ze skóry foczej. Zaimpregnowane rybim olejem, były ciepłe i częściowo wodoodporne, co było bardzo ważne w panujących w tym rejonie warunkach pogodowych.

Choć obecnie parki nie są już szyte w całości ze skóry zwierząt, do dziś pozostał w użyciu ich klasyczny fason z kapturem oraz wnętrze podszyte futerkiem, bardzo często syntetycznym. 

Jakie są zalety parki? 

Klasyczne parki męskie – https://dstreet.pl/parki-meskie to raczej dłuższy rodzaj kurtki. Mogą zasłaniać biodra, sięgać do połowy uda lub kończyć się tuż nad kolanem. Dzięki temu możemy dobrać długość idealnie dostosowaną do naszych potrzeb. Parka niekoniecznie musi mieć zupełnie sportowy charakter. Wiele z opcji dostępnych w sklepach świetnie sprawdzi się w warunkach miejskich, idealnie komponując się z casualową stylizacją. Parkę można również nosić na garnitur. Klasyczny fason jest ponadczasowy i może dodać trochę nowoczesności i pazura modnemu dandysowi. 

Dla fanów outdoorowych wycieczek, dobrym wyborem będą parki w sportowym wydaniu. Dzięki dużej ilości kieszeni i właściwościach wodoodpornych, będą funkcjonalnym i komfortowym strojem do przebywania na łonie natury. Jak wybrać kurtkę parkę męską na każdą porę roku? 

Parka na deszcz, wiatr i zimne dni 

Choć pierwotnie parka znajdowała zastosowanie na mroźnej północy, dziś z powodzeniem możemy ją nosić wiosną i jesienią. Na cieplejsze pory roku sprawdzą się cieńsze, lekkie modele, które przede wszystkim chronią przed deszczem i wiatrem. To dobry sposób na zapewnienie sobie dodatkowej warstwy ochronnej, na wypadek nagłej zmiany pogody. Dodatkowo stylowa parka może być elementem łączącym całą stylizację w spójną całość z nutką nonszalancji. 

W zimowych parkach istotne są ich właściwości termiczne. To, czy kurtka będzie zapewniać optymalną ochronę przed zimnem zależy od tego, jakiego rodzaju materiał zastosowano do jej ocieplenia, czy posiada dodatkową podszewkę i czy jest dobrze dopasowana do sylwetki. 

Syntetyk czy puch? 

Syntetyczne wypełnienie kurtek zostało stworzone tak, by jak najlepiej imitować właściwości puchu. Jest ciepłe i odporne na wilgoć, co stanowi przewagę względem naturalnego wypełnienia. Dodatkowo, wiele osób ze względów etycznych preferuje odzież, w której nie wykorzystuje się żadnych elementów pochodzenia zwierzęcego. To, co jest wadą syntetyków, to wciąż waga wypełnienia, które by zapewnić porównywalne do puchu ciepło, musi ważyć dużo więcej. 

Niezaprzeczalną zaletą puchu jest właśnie proporcja jego właściwości termicznych do niewielkiego ciężaru. Parki ocieplane puchem przeważnie są lekkie i bardzo ciepłe. Należy jednak unikać deszczu i obfitych opadów śniegu, bowiem puch pod wpływem wody skleja się i może tracić swoje właściwości. Coraz więcej producentów zwraca również uwagę na kwestie etyczne związane z pozyskiwaniem puchu i piór. Z tego względu na kurtkach z naturalnym wypełnieniem można znaleźć certyfikaty świadczące o traktowaniu zwierząt bez okrucieństwa. 

Podsumowując, parka to wygodny i modny fason kurtki, który sprawdzi się nie tylko zimą. Ze względu na swoją wszechstronność, będzie dobrze się prezentować zarówno w wydaniu sportowym, jak i tym bardziej eleganckim. A przede wszystkim, zapewni użytkownikowi ciepło i ochronę przed deszczem, śniegiem i wiatrem.