Czy rama jest potrzebna obrazowi?

Rama dzieła sztuki, jakim niewątpliwie jest obraz, jest dopełnieniem jego treści. Jest niewątpliwie ważna, lecz mimo wszystko pełni rolę służebną. Stąd nie powinna dominować nad samym dziełem umieszczonym na płótnie.

Jak rama do obrazu?

Powodzeniem cieszą się obrazy do przedpokoju w ramie. Można uczynić z przedpokoju mini-galerię, która pozwoli poznać gust i charakter właściciela mieszkania. Jednak wybierając obraz i ramę trzeba mieć na uwadze ich wzajemne relacje. Rama nie może „odstawać” stylowo od obrazu umieszczonego w środku. Ramy mogą być:

– kolorowe bądź w kolorze naturalnego materiału – drewna
– szerokie bądź wąskie
– ze zdobieniami lub gładkie

Do minimalistycznego obrazu dobrze sprawdzi się rama prosta, jednokolorowa, bez zbędnych zdobień i rzeźbień. Z kolei do kolorowego obrazu stylizowanego na dzieła dawnych mistrzów przyda się rama ozdobna, dość szeroka, która dopełni dzieła.

Modernizm we wnętrzu

Ekspresjonizm czy fowizm to nazwy trendów w sztuce, dla których najważniejszym czynnikiem kreacji świata był kolor. To dlatego artyści wspomnianych nurtów często zmieniali kolory naturalne, by stworzyć kreację artystyczną, która najlepiej oddawała ich widzenie otaczającego świata. Także dziś feeria barw sprawia, że ludzie stają się otwarci, pełni werwy lub gotowi do działania. Rozglądając się za obrazami do przedpokoju w ramie, warto wziąć pod uwagę zarówno sam obraz, jak i dopełniającą go oprawę. Główna zasada, którą powinno się kierować przy zakupie to brak przesytu, który może prowadzić do kiczu.