Praktyczne porady dotyczące zakupu plecaków turystycznych oraz trekkingowych

W tym poradniku zakupowym chcielibyśmy odpowiedzieć na najważniejsze pytania dotyczące Twojego najwierniejszego towarzysza, plecaka turystycznego. Podobnie jak w przypadku butów trekkingowych ważne jest, aby plecak pasował do Ciebie. Na końcu tego przewodnika zakupowego dowiesz się, jakie są najważniejsze kryteria przy podejmowaniu decyzji o zakupie kolejnego plecaka turystycznego oraz jak go odpowiednio dopasować i zapakować.

Czy istnieje różnica między plecakiem turystycznym a trekkingowym?

Terminy piesze wędrówki i trekking w rzeczywistości oznaczają jedno i to samo. Zatem słowa plecak turystyczny i plecak trekkingowy są wymienne i nie powinny zbytnio wpływać na wybór plecaka. Jednak na zewnątrz słowo trekking jest często używane, aby wyjaśnić, że jest to wędrówka, podczas której śpisz we własnym namiocie i dbasz o siebie. A więc wędrówka, która wymaga dużo sprzętu. Dlatego plecaki o dużej pojemności są zwykle określane jako plecaki trekkingowe. Popularnym określeniem plecaków turystycznych o średniej objętości są plecaki turystyczne. Plecak turystyczny 30 l jest idealnym rozwiązaniem na dłuższe wycieczki. Plecak trekkingowy 30 l jest dodatkowo wzmocniony oraz pozwala zabrać więcej sprzętu – zobacz na stronie PolarSport.pl.

Jak duży powinien być mój plecak turystyczny?

Określenie objętości to pierwszy krok, ponieważ Twój sprzęt powinien oczywiście w całości zmieścić się do plecaka. Oblicz również swoje zapasy. Jeśli szukasz plecaka turystycznego na jednodniowe wycieczki, powinien on mieć od 20 do 30 litrów. Nawet na jednodniowych wycieczkach zawsze powinieneś mieć w plecaku ciepłą kurtkę i sprzęt przeciwdeszczowy. Powinno być również miejsce na wystarczającą ilość wody do picia.

Dlaczego dobry system nośny jest ważny?

System nośny plecaka turystycznego zapewnia wygodę noszenia dużego ciężaru. Im większy i cięższy plecak, tym bardziej stabilny i wyściełany jest system nośny. Zalecane maksymalne obciążenie systemu nośnego można znaleźć w naszym opisie produktu. Oprócz stelaża i płyty tylnej system nośny zawiera również pasy nośne. Ergonomicznie ukształtowany pas biodrowy w połączeniu z ramą przenosi ciężar na kości miednicy. W ten sposób większość ciężaru przenosisz na biodrach, a nie na ramionach. Z drugiej strony plecaki jednodniowe często mają prosty system nośny bez metalowej ramy. Niektóre plecaki mają tylko (zdejmowany) pas biodrowy zamiast pełnego pasa biodrowego. Jeśli szybko zaczynają cię boleć ramiona, zalecamy wybór modelu z pełnym pasem biodrowym.

Jak prawidłowo spakować plecak?

Środek ciężkości powinien zawsze znajdować się blisko pleców, najlepiej w okolicy górnej części pleców. Ciężki sprzęt, taki jak piece i prowiant, trafia tutaj. Śpiwór schodzi w dół lub do dolnej komory. Odzież i plandeki wychodzą na lewo, prawo i przed ciężki sprzęt. Apteczkę, karty, krem do opalania i podobne drobiazgi najlepiej zapakować na górze lub w schowku w pokrywie, który chcesz mieć pod ręką. Torby do pakowania zapewniają porządek i ochronę przed warunkami atmosferycznymi na szlaku. Matę do spania lub masywne kijki namiotowe można w razie potrzeby przymocować na zewnątrz plecaka trekkingowego.